TFA Wireless Rain Sensor without Display Console 30.3233.01
- Regular price
- £31.00 GBP
- Sale price
- £31.00 GBP
- Regular price
-
- Unit price
- / per
UK VAT included.
Shipping calculated at checkout.
No reviews
Replacement wireless rain gauge for a number of TFA weather stations. Part number 30.3233.01
Features:
- Wireless transmission of rainfall (up to 100 m)
- Plastic easy clean design
- Self emptying
- Spare part only, for use with TFA models 35.1160, 35.1161 and 47.3005
Technical
| Delivery contents | Rain gauge |
| Maximum transmission range | 100 m |
| Transmitter included in delivery | 30.3233.01 |
| Transmission frequency | 433 MHz |
| Material | Plastic |
| Mounting |
Freestanding |
| Power consumption | Batteries |
| Batteries | 2 x AA 1.5V |
| Weight | 93 g |
Recently viewed
You haven't viewed any products yet.