TFA twin temperature transmitter with waterproof cable sensor ID-A3 30.3902
- Regular price
- £29.00 GBP
- Sale price
- £29.00 GBP
- Regular price
-
- Unit price
- / per
UK VAT included.
Shipping calculated at checkout.
No reviews
For the measurement of temperature (indoor or outdoor) and simultaneous temperature measurement via included cable sensor (approx. 2m). Display alternates between display of air temperature/temperature cable sensor.
Compatible with TFA.me system and for TFA wireless stations that use ID transmission technology, e.g.
35.1132.01 | 30.3075.01 | 35.8100.54 | 35.8102.01 |35.8101.54 |35.8104.02 |35.8103.02| 35.8105 |35.8106.01 |35.8107.01| 35.8108.02
Cable probe (2m) included
Features
- Temperature display
- Wireless transmission of the temperature and second temperature via cable sensor
- Also for temperature monitoring in remote rooms
- Cable probe included
- Compatible with the TFA.me system
Technical
| Temperature range via cable sensor | -40 ... +60 °C |
| Delivery contents | Temperature transmitter, instruction manual |
| Temperature range of sensor | -40 ... +60 °C |
| Maximum range | 100 m |
| Transmission frequency | 868 MHz |
| Material | Plastic |
| Mounting | Wall or freestanding |
| Power consumption | Batteries |
| Batteries | 2 x AA 1.5 V |
| Dimensions | (L) 46 (52) x (B) 23 (38) x (H) 117 (124) mm |
| Weight | 71 g |
Recently viewed
You haven't viewed any products yet.