TFA IndoorTemperature/Humidity Sensor ID-A0 (White) 30.3908
- Regular price
- £25.00 GBP
- Sale price
- £25.00 GBP
- Regular price
-
- Unit price
- / per
UK VAT included.
Shipping calculated at checkout.
No reviews
For the measurement of indoor temperature and humidity. Display alternates between showing temperature and humidity.
Compatible with TFA.me system and for TFA wireless stations using ID-transmission technology, e.g.
35.1132.01 | 30.3075.01 | 35.8100.54 | 35.8102.01 |35.8101.54 |35.8104.02 |35.8103.02| 35.8105 |35.8106.01 |35.8107.01| 35.8108.02
Features
- Wireless transmission of temperature and humidity (868 MHz)
- Range up to 100 m (open field)
- For indoor use
- Large display of temperature and humidity
- Also for climate monitoring of remote rooms
- Compatible with the TFA.me system
Technical
| Included | Temperature/humidity transmitter, instruction manual |
| Humidity range | 10 ... 99% rH |
| Temperature range | -10 ... +60 °C |
| Transmission range | 100 m |
| Transmission frequency | 868 MHz |
| Material | Plastic |
| Mounting | Wall or freestanding |
| Power consumption | Batteries |
| Batteries | 2 x AA 1.5 V |
| Dimensions | (L) 81 x (B) 22 (32) x (H) 82 (81) mm |
| Weight | 71 g |
Recently viewed
You haven't viewed any products yet.