TFA Temperature transmitter ID-A5 30.3901
- Regular price
- £25.00 GBP
- Sale price
- £25.00 GBP
- Regular price
-
- Unit price
- / per
UK VAT included.
Shipping calculated at checkout.
No reviews
For the measurement of temperature (indoor or outdoor), with connection for optional waterproof probe sensor for temperature measurement of refrigerator or aquarium/terrarium.
Compatible with TFA.me system and for TFA wireless stations that use ID transmission technology, e.g.
35.1132.01 | 30.3075.01 | 35.8100.54 | 35.8102.01 |35.8101.54 |35.8104.02 |35.8103.02| 35.8105 |35.8106.01 |35.8107.01| 35.8108.02
Cabled probe (probe sold separately)
Features
- With temperature display
- For wireless transmission of the outdoor temperature
- Also for temperature monitoring in remote rooms
- Optional cable probe (availalbe separately)
- Compatible with the TFA.me system
Technical
| Delivery contents | Temperature transmitter, instruction manual |
| Temperature measuring range | -40 ... +60 °C |
| Transmission range | 100 m |
| Transmission frequency | 868 MHz |
| Material | Plastic |
| Mounting | Wall or freestanding |
| Power | Batteries |
| Batteries | 2 x AA 1.5 V |
| Dimensions | (L) 46 (52) x (B) 23 (38) x (H) 117 (124) mm |
| Weight | 57 g |
Recently viewed
You haven't viewed any products yet.