TFA Temperature & Humidity Sensor 30.3195
Back Soon
- Regular price
- £25.00 GBP
- Sale price
- £25.00 GBP
- Regular price
-
- Unit price
- / per
UK VAT included.
Shipping calculated at checkout.
No reviews
Replacement single channel sensor for the TFA Sky or TFA Twin Plus weather stations. Please refer to your original weather station instructions for setup and use.
Features
- Wireless transmission of outdoor temperature & humidity
- 60m maximum range
- 433MHz frequency
- LCD Display
Panel on front may vary in colour, current stock silver.
Technical
| Outdoor temperature range | -20...+50°C (-4...+122°F) |
| Package contents | Thermo-hygro transmitter |
| Humidity range | 20...99% |
| Maximum distance | 60m |
| Transmitter included | 30.3195 |
| Transmission frequency | 433 MHz |
| Material | White Plastic |
| Mounting options |
Freestanding / Hanging |
| Power | Batteries |
| Batteries | 2 x 1.5 V AAA (transmitter) |
| Dimensions | (L) 123 x (B) 52 x (H) 117 mm |
| Weight | 70 g |
Recently viewed
You haven't viewed any products yet.