TFA Rain transmitter TFA.me ID-A1 30.3903
- Regular price
- £49.00 GBP
- Sale price
- £49.00 GBP
- Regular price
-
- Unit price
- / per
Wireless rain gauge for use with TFA.me weather stations:
35.8100.54 | 35.8102.01 |35.8101.54 |35.8104.02 |35.8103.02| 35.8105 |35.8106.01 |35.8107.01| 35.8108.02
LCD display only for: 35.8106.01
In combination with a TFA.me station (available separately), you can access local measured rain from the transmitter on the go and anywhere in the world thanks to the browser-based portal with responsive design, which works flexibly on your smartphone, tablet or PC.
Simply create an account, add the station and transmitter using the individual ID number and then conveniently view all linked devices in an overview. Clicking on the relevant device takes you to the detailed view with a history graphic, and you can also set up alarm messages by e-mail, etc..
Features
- For wireless transmission of rainfall
- Compatible with the TFA.me and ID system
Technical
| Delivery contents | Rain gauge, instruction manual |
| Measuring range rainfall amount | 0...9999 mm (0...393.6 inches) |
| Transmission range | 100 m |
| Transmission frequency | 868 MHz |
| Material | Plastic |
| Mounting | Freestanding |
| Powered by | Batteries |
| Batteries | 2 x AA 1.5 V |
| Dimensions | (L) 182 x (B) 121 x (H) 133 mm |
| Weight | 215 g |
A copy of the product manual can be viewed by clicking here.