TFA Professional temperature/humidity transmitter ID-A6 30.3906
- Regular price
- £38.00 GBP
- Sale price
- £38.00 GBP
- Regular price
-
- Unit price
- / per
UK VAT included.
Shipping calculated at checkout.
No reviews
For the measurement of temperature and humidity (indoor or outdoor), alternating temperature/humidity on LCD display, high accuracy and fast transmission, ideal for professional use.
Compatible with TFA.me system and for TFA wireless stations using ID-transmission technology, e.g.
35.1132.01 | 30.3075.01 | 35.8100.54 | 35.8102.01 |35.8101.54 |35.8104.02 |35.8103.02| 35.8105 |35.8106.01 |35.8107.01| 35.8108.02
Features
- Wireless transmission of temperature and humidity (868 MHz)
- Range up to 100 m (unobstructed)
- For indoor or outdoor use
- Displays temperature and humidity
- High precision
- Fast transmission
- Compatible with the TFA.me system
Technical
| Included | Temperature/humidity transmitter, instruction manual |
| Humidity measuring range | 10 ... 99% rH |
| Temperature measuring range | -40 ... +60 °C |
| Transmission range | 100 m |
| Transmission frequency | 868 MHz |
| Material | Plastic |
| Mounting | Wall or freestanding |
| Power consumption | Batteries |
| Batteries | 2 x AA 1.5 V |
| Dimensions | (L) 46 (52) x (B) 23 (38) x (H) 117 (124) mm |
| Weight | 56 g |
Recently viewed
You haven't viewed any products yet.