| Included | Pool transmitter |
| Measuring range | -40...+60°C |
| Maximum range | 100 m |
| Transmission frequency | 868 MHz |
| Material | Plastic |
| Power consumption | Batteries |
| Batteries | 2 x AA 1.5 V |
| Dimensions | (L) 100 x (B) 106 x (H) 169 mm |
| Weight | 193 g |
TFA Pool transmitter TFA.me ID-A5 30.3907
- Regular price
- £75.00 GBP
- Sale price
- £75.00 GBP
- Regular price
-
- Unit price
- / per
UK VAT included.
Shipping calculated at checkout.
No reviews
Pool transmitter compatible with TFA.me system and for TFA wireless stations that use ID transmission technology, e.g.
35.8100.54 | 35.8102.01 |35.8101.54 |35.8104.02 |35.8103.02| 35.8105 |35.8106.01 |35.8107.01| 35.8108.02 | 35.1132.01 | 30.3075.01
With a TFA.me station (sold separately), you can access local readings on the go and worldwide – thanks to the browser-based portal with responsive design, this works flexibly on your smartphone, tablet or PC.
Simply create an account, add the station and transmitter using the individual ID number, and then view all linked devices in an overview. With a single click, you can access the detailed view with a history graph, and alarm messages can also be set up via email.
Features
- For wireless transmission of water temperature
- With temperature display
- Compatible with the TFA.me and ID system
Technical
Recently viewed
You haven't viewed any products yet.