TFA Anemometer TFA.me ID-A2 30.3904
- Regular price
- £75.00 GBP
- Sale price
- £75.00 GBP
- Regular price
-
- Unit price
- / per
UK VAT included.
Shipping calculated at checkout.
No reviews
Wireless solar anemometer for measurement of speed and direction with battery backup.
For use with TFA.me weather stations:
35.8100.54 | 35.8102.01 |35.8101.54 |35.8104.02 |35.8103.02| 35.8105 |35.8106.01 |35.8107.01| 35.8108.02
LCD display only for: 35.8106.01.
Features
- Solar-powered
- For wireless transmission of both wind direction and speed
- Compatible with the TFA.me and ID system
Technical
| Includes | Anemometer, instruction manual |
| Measuring range wind | 0 to 178km/h / 0 to 110mph |
| Maximum range | 100 m |
| Transmission frequency | 868 MHz |
| Material | Plastic, solar cell |
| Mounting | Wall only |
| Power consumption | 18650 Li-Ion battery 1200 mAh, 3.7 V (included), batteries |
| Batteries | 2 x AA 1.5 V |
| Dimensions | 251 x 180 x 188 mm |
| Weight | 287 g |
Recently viewed
You haven't viewed any products yet.