Ecowitt WS3900_C 7.5" Colour Display Console
- Regular price
- £89.00 GBP
- Sale price
- £89.00 GBP
- Regular price
-
- Unit price
- / per
The Ecowitt WS3900 is a colour 7.5" Wi-Fi LCD large screen weather station console which supports monitoring both indoor and outdoor conditions. Outdoor condition monitoring requires additional sensors.
It has built-in temperature, humidity, and barometric pressure sensors and can connect to almost all Ecowitt transmitters on the 868MHz frequency. It receives sensor data including wind speed, wind direction, rainfall, UV, solar radiation, outdoor temperature, outdoor humidity, dew point, feels like, CO2, PM1.0, PM2.5, PM10 and more.
It is also one of the first consoles to support connecting IoT devices, such as the Ecowitt WFC01 and AC1100, achieving smart control through Ecowitt App.
The WS3900 connects to your 2.4GHz Wi-Fi network for viewing uploaded data from anywhere on your phone, tablet, or computer browser, all for free when uploaded to Ecowitt.net
The WS3900 needs to be used with your existing sensors to receive outdoor weather data and is not a standalone product.
Unlike some other consoles, the Ecowitt WS3900_C can be used with a variety of sensors, click here to view the latest Ecowitt sensor matrix and also view further details of which sensors are visible on the screen in the Technical Tab below.
Included
- WS3900_C colour console
- Power cable, connects to standard USB power supply (5v 1 Amp minimum required)
Technical & Manual
| Model | WS3900 |
| Name | Weather Station (receiver) |
| Dimensions | 209×28.5×142.5(mm) |
| Screen Size | 169×94.5(mm) |
| Weight | 368.9(g) |
| Casing Material | ABS |
| Indoor Temperature Range Accuracy | -9.9°C to 60°C(14°F to 140°F) / ±0.2°C(±0.4℉) |
| Indoor Temperature Resolution | 0.1°C(0.2℉) |
|
Indoor Humidity Range / Accuracy |
1% to 99% / ±2% |
| Indoor Humidity Resolution | 1% |
| Barometric Pressure Metering range | 300 to 1100 hPa (8.85 to 32.5 inHg) |
| Barometric Pressure Metering accuracy | ±1.5hpa (absolute pressure ); ±2hpa(relative pressure) |
| Barometric Pressure Metering resolution | 0.1 hPa (0.01 inHg) |
| Indoor Reading Update Interval | About 1 minute |
| RF Connection Frequency | 868MHz (UK/EU) |
| RF Reception Range | Over 100 meters (in open areas) |
| WLAN | 802.11 b/g/n 2.4 GHz (802.11n, Max 150 Mbps) |
| WLAN Range | Over 30 meters (in open areas) |
| Console Operating Temperature | -10°C to 50°C(14℉ to 122℉) |
| Power Supply | Mains power via 3.5mm 5V DC to USB with 3 x AA Backup Batteries (not included) |
| Backup Battery Life | 1 day when using WiFi |
Sensor Data Can be Displayed directly on the Console (available to purchase separately):
|
Sensor Model |
Max QTY |
Displayed Readings |
|
WS90 |
1 |
Outdoor temperature & humidity, light, UV, wind speed/direction, rainfall |
|
WS80 |
1 |
Outdoor temperature & humidity, light, UV, wind speed/direction |
|
WS69 |
1 |
Outdoor temperature & humidity, light, UV, wind speed/direction, rainfall |
|
WS68 |
1 |
Light, UV, wind speed/ direction, |
|
WH40/WH40H |
1 |
Rainfall |
|
WN32AP |
1 |
Indoor temperature, humidity and pressure |
|
WN32A |
1 |
Outdoor temperature and humidity |
|
WH45/WH46 |
1 |
WH45: CO2, PM2.5, PM10, temperature and humidity WH46: CO2, PM1.0, PM2.5, PM4.0, PM10, temperature and humidity |
|
WN31/WN30/WN36 |
8 |
WN31: Temperature and humidity WN30: Temperature probe sensor WN36: Pool temperature |
Sensor Data Can Only be Uploaded for viewing in the Cloud (sensors available to purchase separately):
|
Sensor Model |
Max QTY |
Function |
|
WH57 |
1 |
Lightning detection |
|
WH41/WH43 |
4 |
PM2.5 Air Quality |
|
WH55 |
4 |
Water leak detection |
|
WH51L |
8 |
Soil moisture |
|
WH51 |
||
|
WN34L/S/D |
8 |
Soil/liquid temperature |
|
WN35 |
8 |
Leaf wetness |
IoT Device:
|
Sensor Model |
Max QTY |
Function of Device |
|
|
WFC01 |
16 |
Smart water timer |
|
|
AC1100 |
Smart plug |
||
A copy of the WS3900 console instructions can be downloaded by clicking here.
Product Warranty
2 year warranty from date of purchase from May 2025, 1 year on purchases before this date - return to supplier.
See our terms and conditions for full details of our warranty details.
Most customers have spare 5 volt USB power adapters already so one is not included from the manufacturer. This option allows one to be added if you require it.
✕